همسریابی

مجرد هستی و دنبال پیدا کردن فرد مناسب میگردی ؟ بهتره قبل از ورود به رابطه این نکات زیر رو در نظر بگیری؟

این مقاله برای این نوشته شده که بهت کمک کنه انتخاب بهتری داشته باشی و شانس موفق شدن رابطه ات رو بیشتر کنی

خب بریم سراغ اصل مطلب  ،  مقاله همسریابی!

چطور همسر مناسب خود را پیدا کنیم؟

پیدا کردن فردی مناسب که بتونیم با او رابطه ای عمیق و لذت بخشی بسازیم یکی از دغدغه های مهم افراد است.

آشنایی هایی که از طریق ملاقات حضوری ، وساطت یک فرد ، شبکه های اجتماعی ، سایت های همسریابی یا دوست یابی و …. پیش می آیند و گه گاهی پتانسیل این را دارند که به چیزی بیشتر از یک اشنایی ساده تبدیل شوند.

اما اینکه آیا این فرد، مناسب ما است یا نه و یا اینکه آیا میتوانیم اینده ای روشن با ان فرد داشته باشیم   از سوالاتی است که خیلی ها همنگام جدی تر کردن رابطه خود با شخص مورد انتخابشان از خود می پرسند.

ولی متاسفانه پاسخ ثابتی که بگوید یک رابطه سرنجام خوبی دارد یا نه و اینکه چطور یک رابطه موفق است در صورتی که دیگری شکست می خورد وجود ندارد اما فاکتور هایی هستند که تاثیر به سزایی در موفقیت و عدم موفقیت یک رابطه دارند که بهتر از قبل از رفتن در رابطه به ان ها توجهی داشته باشید.

چه انتظاری باید از فرد دلخواهمان داشته باشیم ؟

اگر چه که ساختن یک همسر یا شریک دلخواه در ذهنتان و پیدا کردن آن در دنیای واقعی کار دشواری است اما داشتن انتظاراتی مانند اینکه دوست دارید با شما چگونه برخورد شود و چه ویژگی هایی برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند می تواند در پیدا کردن شخص مناسب و در زمانی که تصمیم می گیرید رابطه خود را جدی تر کنید یا خیر به شما کمک زیادی کند.

آیا باید انتظارتمان را پایین بیاوریم؟

داشتن انتظارات بالا ولی واقع بینانه میتواند کمک کند دنبال رابطه ای بهتر برای خودتان بگردید و شانس موفقیت رابطه تان را بیشتر کنید ، البته این را در نظر داشته باشید که انتظاراتتان واقع بینانه باشد.

اگر دنبال یک رابطه جدی و طولانی مدت میگردید باید انتظارات متفاوتی از رابطه خود و شریک مورد نضرتان داشته باشید.

در داشتن یک رابطه طولانی مدت انتظاراتی مانند مسئولیت پذیری ، قابل اعتماد بودن ، و صبور بودن بسیار مهم تر از انتظاراتی مانند  داشتن زیبایی ناب ، مدل خاصی از ماشین ، پوشیدن مدل خاصی از لباس ، رنگ چشم و مو و … هستند.

چه ویژگی هایی در داشتن یک رابطه عمیق عاطفی تاثیر مثبت دارند؟

احترام متقابل

داشتن  یک رابطه سالم ملزم این است که هر دو طرف رابطه برای یک دیگر احترام قائل باشند.

احترام یک احساس تحسین عمیق نسبت به یک فرد است، نسبت به توانایی ها ،‌ ارزش ها ، ویژگی ها و دستاورد های آن فرد.

احرام مقابل در ربطه پیوند شما را عمیق تر میکند.

در رابطه ای که احترام مقابل وجود دارد ، شریک شما به مرز های شما احترام می گذارد ، عزت نفس شما را تشویق می کند و در از بین بردن نا امنی هایتان به شما کمک می کند.

داشتن ارزش های مشترک

داشتن ارزش های مشترک در رابطه بسیار مهم است زیرا از مهم ترین عواملی است که در گذر از شرایط سخت زندگی مشترکتان به شما کمک می کند. نداشتن ارزش های مشترک میتواند منجر به اختلاف و تضاد در نحوه تصمیم گیری ،‌فاصله گرفتن از شریک تان و در نهایت، شکست رابطه شود.

این ارزش های شامل مذهب ، دید سیاسی تان ، نحوه بزرگ کردن فرزند ، رشد شخصیتی و …. می شود.

صداقت

یک رابطه موفق و سالم نیاز به شفافیت دارد و این شفافیت زمانی ایجاد میشود که هر دو طرف به هم اعتماد کرده و با هم صادق باشند.

نداشتن صداقت در رابطه می تواند عامل بزرگی در شکست یک رابطه باشد. یک روز ممکن است حقیقت برملا شود و بین شما و همسرتان فاصله بیاندازد.

کسانی هستند که فکر می کنند که دروغ های کوچک آسیبی به رابطه نمی زنند اما سخت در اشتباه هستند چون که همین دروغ های کوچک میتوانند در مرور زمان اعتماد

 همسر یا شریکتان را نسبت به شما کم کند.

در پیدا کردن شریک مناسب زندگی تان به دنبال فردی باشید که صداقت برایش مهم باشد و رفتارش این را نشان دهد.

شوخ طبعی و بازیگوشی

زندگی مشترک کسانی که شوخ طبع هستند و شوخ طبعی و بازیگوشی را وارد رابطه شان می کنند طولانی تر و لذت بخش تر است.

زندگی فراز و نشیب های زیادی دارد و وجود شوخ طبعی در رابطه تان میتواند عبور از مواقع سخت را آسان تر کند.

شوخ طبعی و بازیگوشی میتواند پیوند بین شما و همسرتان را قوی تر کند و به زندگیتان تازگی و سرزندگی ببخشد.

دنبال شریکی باشید که شوخ طبع باشد و ترسی از شوخی با خودش نداشته باشد.

کسی که لبخند روی لبانتان می اورد و باعث میشود حال خوشی داشته باشید.

البته این را در نظر داشته باشید که شوخ طبعی و بازیگوشی با  گستاخی  کردن فرق دارد.

جذابیت

بله جذابیت در انتخابات همسر آینده مان تاثیر زیادی دارد اما ایا همه این جذابیت ، جذابیت ظاهری است؟

ظاهر افراد در جذابیت آن ها تاثیر زیادی دارد اما عامل اصلی ای  که فردی را برای ما جذاب و دوست داشتنی می کند و او را برای ما از بقیه متمایز می کند جذابیت شخصیت آن فرد است.

عواملی مانند شوخ طبعی ، نحوه برخورد آنها با دیگر افراد ، سبک زندگی آن ها ،لحن حرف زدن و …

به دنبال فردی بگردید که برای شما جذاب باشد اما تمرکتان را بیشتر را روی ویژگی های شخصیتی جذاب آن فرد قرار دهید تا  چهره و ظاهر او.

اگر می خواهید به فردی جذاب تر و دوست داشتنی تر تبدیل شوید مقاله   کاریزماتیک چیست  به صورت مفصل به موضوع جذابیت پرداخته و میتواند برای شما موثر باشد.

وفاداری

اگر می خواهید یک رابطه بلند مدت و سالم داشته باشید وفاداری عاملی است که نمی شود از آن گذشت.

خیانت یکی از رایج ترین عوامل در شکست یک رابطه است .

نمیتوانیم به فردی که وفادار نیست اعتماد  کنیم و در شرایط سخت زندگی روی او حساب باز کنیم.

وفاداری به این معنی است که شما به طور کامل به زندگی مشترک و همسرتان تعهد دارید. بنابراین اگر به دنبال یک رابطه بلند مدت هستید در رابطه تان وفادار باشید و دنبال کسی باشید که بتواند به شما متهد باشد.

مسئولیت پذیری

فرقی ندارد چه مرد و چه زن

اگر فردی در دوران مجردی مسئولیت زندگی اش را قبول نکند نباید ازش انتظار برود مسئولیت هایی که در رابطه بودن به وجود می آورد را بپذیرد.

وقتی هردو نفر رابطه افرادی مسئولیت پذیر باشند رابطه توان این رو داره که روز به روز بهتر و بهتر بشه  

اما اگر حتی یک نفر از دو طرف رابطه مسئولیت نپذیرد ، رابطه به سمت جدایی کشیده می شود و یا حتی اگر هر دو فرد تصمیم به ادامه رابطه بگیرند زندگی دشواری در انتظار آنها خواهد بود.

افراد مسئولیت پذیر  به بهبود زندگی و روابطشان اهمیت می دهند و  به دنبال رشد و پیشرفت هستند.

مسئولیت هایی مثل اختصاص دادن یک زمان از روزشان به گذراندن اوقاتی خوش با همسر یا پارتنرشان، تلاش کردن برای بهبود وضع مالی، کمک کردن ذر حل مشکلات رابطه و…

ویژگی هایی که عامل تخریب روابط هستند

اعتیاد

اعتیاد داشتن به یک چیز یا  به یک فعلایت می تواند در روند زندگی شما اختلال ایجاد کند و روابطان را به خطر بی اندازد.

از انواع اعتیاد میتوان به اعتیاد به مواد مخدر ، مشروبات الکلی ، پورنوگرافی ودیگر فعالیت ها که انجام بیش از حد آن در زندگی شما اختلال ایجاد میکند اشاره کرد.

سعی کنید رفتار های اعتیاد گونه را شناسایی کنید و سعی در رفع آن ها داشته باشید بهتر است به یک مشاور متخصص مراجعه کنید.

بهتر است فردی که انتخاب می کنید رفتار اعتیاد گونه ای نداشته باشد تا در صورت ایجاد رابطه، این موضوع رابطه شما را به سمت جدایی نکشاند.

ناتوانی در کنترل خشم

افرادی که توانایی کنترل خشم خود را ندارند نه تنها نمی توانند در مواقع حساس به بهبود رابطه شان کمک کنند بلکه ممکن است خودشان عامل سرد شدن رابطه و حتی جدا شدن از شریک زندگیشان باشند.

این افراد در مواقع وجود اختلال و مشکل در رابطه حس ترس و نا امن بودن را به همسر خود القا می کنند و باعث می شنود حل شدن اختلاف سخت تر و دشوار تر شود.

نداشتن ارتباطات اجتماعی

برای بعضی افراد برقراری روابط اجتماعی با دیگران دشوار تر است. همه ی افراد دایره دوستی بزرگی ندارند اما نداشتن هیچ دوستی و نداشتن روابط عمیق با دیگران موضوعی است که نمیتوان از ان گذشت.

در صورتی که  نمی توانید با دیگران ارتباط موثر برقرار کنید ، این موضوع را  با یک  روانشناس یا یک فرد متخصص در میان  بگذارید.

نداشتن روابط دوستی و روابط عاطفی عمیق می تواند منجر به افسردگی شود. 

آزار کلامی یا فیزیکی

فکر نکنید که چون در جایگاه همسر یا شریک این افراد قرار می گیرید از این ازار و اذیت ها در امان خواهید بود ، نه اینطور نیست!

این افراد چه خواسته و چه ناخواسته در مواقعی که مشکلی وجود دارد یا اختلافی اتفاق می افتد چنین رفتارهای زننده ای را بروز می دهند و همانطور که می دانید زندگی مشترگ پر است از چنین مسائلی است که نیاز دارند هر دو طرف رابطه مسئولیت پذیرفته و در حل این مشکلات به هم کمک کنند نه اینکه هم دیگر را آزار دهنند و مشکل را گردن فرد مقابل بیاندازند.

چنین اشخاصی هنوز برای وارد شدن به یک رابطه عاطفی و یا ازدواج اماده نیستند.

رفتار های کنترل گرانه ی افراطی

در هر رابطه ای مرز ها باید مشخص شوند و نیاز است دو طرف، درک متقابلی از مرز های یک دیگر داشته باشند.

نیاز ها و خواسته های هر دو نفر در رابطه اهمیت داشته باشد و دیگری سعی در تحمیل نظر خود نداشته باشد.

وقتی فردی آزادی شریک عاطفی خود را از او بگیرد و برای اینکه خودش حال خوبی داشته باشد، خواسته ها و نیاز های فرد مقابلش را نادیده بگیرد، رابطه دچار مشکل می شود و به احتمال زیاد دوامی نخواهد داشت.

سعی کنید در دوره آشنایی به چنین رفتارهایی توجه کنید و در صورت مشاهده این نوع رفتار ها، آن رابطه را ترک و یا برای آن چاره ای بیندیشید.

تفاوت در ارزش های خانواده ها

وقتی شما قصد دارید با کسی وارد رابطه شوید  اگر  فکر کنید فقط خود فرد مهم است و خانواده او  اهمیت چندانی ندارد  ، سخت در اشتباهید.

وقتی قصد در جدی تر کردن رابطه خود دارید برای مثال می خواهید با فرد مورد علاقه تان ازدواج کنید ، در واقع قرار است شما از آن به بعد عضوی از ان خانواده محسوب شوید. قرار است با آن ها رفت و آمد کنید.

در صورت فرزند دار شدن، آن ها نقش مهمی در زندگی فرزند شما خواهند داشت.

تصمیمات آن ها بر زندگی مشترک شما نیز تاثیر خواهد داشت.

پس در کنار انتخاب شریک زندگی تان به خانواده و ارزش های خانواده او نیز دقت کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید